Stabilizační kříž pro mikrovrtulníky

Bře 04, 2011 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Stabilizační kříž pro mikrovrtulníky by

Stabilizační kříž pro mikrovrtulníky

Protože se chci naučit létat s vrtulníkem s cizím modelem, musel jsem pro to něco udělat……

Úvod bude u mě už tradiční, ale pravdivý – jako obvykle za všechno může Jirka…..
Pravda, tentokrát je do toho vtažen okolnostmi, ale nemohu svoji tradici porušit, že 🙂
Ale vážně – opravdu se chci učit létat s malým vrtulníkem, ale svůj zatím nevlastním (zatím, netvrdím, že se to časem nezmění) a tak otravuji svoje kamarády, aby mě něco „rotorového“ zapůjčili. Nepočítám do toho svůj poměrně neúspěšný pokus o zprovoznění Vláďovo EasyCoptera (ale vadný byl model, ne já…) a nějaké to létání na simulátoru – takže jinak jsem „vrtulníkový“ panic (s „pevnými křídly“ přece jen něco nalétáno mám…). No, a protože je mi jasné, že to bude časem zkoušet i dcerunka, použití stabilizačního kříže se zpočátku jeví jako nutnost.
stabilizační kříž 1

stabilizační kříž 2

koule stabilizačního kříže
A jak to u mě chodí, po teoretické přípravě vlastní realizace čeká na náhody a příležitosti. Náhoda č. 1 byla návštěva (po delší absenci) prodejny s modely (šel jsem pro elektronické součástky a RC Revue…), kde mě do očí „praštila“ uhlíková trubka metr dlouhá o průměru 3x2mm (vnější/vnitřní) – ta nejtenčí, co měli. Cena něco kolem 40Kč (účtenku jsem hned vyhodil). Tahle trubička v klidu nějaký čas odpočívala na pracovním stole, než zasáhla náhoda č.2 – návštěva papírnictví (dcera cosi potřebovala) – po dotazu na molitanové koule jsem byl odkázán do rohu, kde byl „kopec“ bílých polystyrenových koulí různých průměrů, nejmenší měla 4cm a cenu 6Kč. Na mé zajásání se otočila celá prodejna, tolik štěstí z takové drobnosti nikdo nečekal… :-). Dále obvyklý scénář – odložení práce do náhody 3 – při hledání nějaké součástky na mě vypadl hmatník pro tlačítko z nějakého spínače. A to byl ten poslední impulz ke stavbě (stavba je hrdé slovo :-))
Celá konstrukce je jasná z fotek – trubka je přeříznutá napůl (odtud rozměry 0,5×0,5m), do koulí vyvrtány otvory pr.3mm tak, aby nebyly „naskrz“, stejně tak do středového „hmatníku“ (posloužilo by cokoliv podobného) – pro spodní trubičku tak, aby „nálitek“ na vnitřku hmatníku tvořil jakési „předpětí“ trubičky, pro horní tak, aby „předpětí“ tvořila dolní trubička – mně se to samozřejmě nepovedlo, takže jsem na horní trubičku musel natáhnout kousek smršťovačky (přírůstek váhy je zanedbatelný), celé to (bez montáže k modelu) váží 10gramů.
střed stabil.kříže střed stabil.kříže zdola detail středu stabil.kříže
Celek je v prototypu rozebíratelný (pro usnadnění dopravy), k modelu se bude přidělávat buď kouskem el.stahovací pásky, nebo třeba ještě vymyslím nějaký fígl – čekám jen na náhodu č.4 – uvidíme, jak to celé bude fungovat v praxi, třeba se to neosvědčí a buď koupím originální kříž, a nebo se naučím létat bez něj …. 🙂 – každopádně, při ceně celé konstrukce cca. 80Kč a půl hodině práce to za pokus stojí….

autor NOVAKO   zdroj: www.hranol.cz

RC Letadla, Vrtulníky

About the author

The author didnt add any Information to his profile yet
Comments are closed.