Rybářský člun FALKE – stavba díl 2

Led 08, 2014 Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Rybářský člun FALKE – stavba díl 2 by

V prvním díle jsme skončily u broušení paluby a jejím „napasováním“ do trupu lodi. První díl najdete zde. U paluby ještě chvilku zůstaneme, protože broušením a napasováním do trupu lodi zdaleka práce s palubou nekončí. Na řadu přichází povrchová úprava. V návodu se dočtete že je třeba palubu (a ostatní dřevěné díly) naimpregnovat fermeží. Prošel jsem několik obchodů s barvy, laky a dozvěděl se že není nutné tento krok provádět vůbec. V dnešní době už jsou produkty, které ošetří hned několik kroků zároveň. Koupil jsem mořidlo, které nejen že dřevo obarví ale zároveň impregnuje a co je nejlepší nemusí se lakovat .. mrkněte sem na web výrobce Remmers. HK-Lasur je ředitelný klasikou 6006, příliš nesmrdí ale o něco déle schne než jsem čekal ale výsledek je velmi uspokojiví. A jak už platí i u ostatních mořidel, čím více nátěrů tím tmavší odstín dostanete. Snad ani nemusím připomínat že jsem palubu před nátěrem obrousil jemným smirkovým papírem a očistil od prachu.

2013-07-16 19.21.22

Falke Paluba první nátěr

Jeden užitečný tip pro práci s Remmers HK-LASUR, nesnažte se promíchat plechovku třepáním ale použijte dřívko nebo něco na ten způsob. Třepáním se vám Lasur stejně dobře nepromíchá a vytvoří malé bublinky ze kterých při nanášení zešedivíte.

2013-07-20 14.50.04

FALKE paluba druhý a finální nátěr

Jak vidíte sami, po druhém nátěru barvy dřeva oživly dle očekávání (jen pro úplnost, tohle je odstín MAHAGON). Samotná loď FALKE bude mít stejný nátěr jako má záchranná loďka na obrázku. Je to sice netradiční zbarvení ale mě se to tak líbí, na vodě vypadá docela exoticky a žlutá jako čára ponoru v kombinaci se zelenou jen občas problesknou po hladině během plavby.

Pokud jste už tolik závislí na modelařině a počítáte s tím, že budete jezdit i za deštivého počasí, je třeba myslet i na utěsnění paluby. Postačí když ještě před nátěrem HK-LASUR palubu natřete epoxidem (spodní strana paluby). Epoxy natírejte jen v tenké vrstvě a kontrolujte si že vám neproteče na druhou stranu skrz mezírky mezi plaňkami. Je li třeba, nátěr opakujte.

Abych trošku zvýraznil vzhled, natřel jsem rámy oken na bílo. Střecha a kryty paluby jsou černé, stejně jako část trupu nad čárou ponoru. Doplňky jako úvazníky, světla, žebřík apod jsou stříbrné…. no spíš něco jako hliníkové 😀

2013-08-31 21.00.08

Co se týče povrchové úpravy trupu lodi je třeba použít syntetické barvy (spreje) jak je psáno v návodu. Trup lodi je třeba odmastit a lehce přebrousit (velmi jemným smirkovým papírem). Trup po přebroušení opět očistěte od prachu a mastnot (navlhčený hadřík do ředidla je ideální). Jak a co stříkat bude záležet na barevném provedení lodi. Popíšu tedy postup jaký jsem zvolil já. Čára ponoru je žlutá, pod čarou ponoru je zelená a nad čarou ponoru je černá. Logicky se začne od nejsvětlejšího odstínu, tedy žlutou. Nesnažte se nastříkat jen tenký pruh (čáru ponoru) žlutou, s tím že zalepíte horní a spodní hrany čáry ponoru. Takto by jste se utrápily k smrti. Nejlepší způsob je nastříkat celý trup lodi žlutou barvou. Postupujte pomalu a nenanášejte příliš silné vrstvy barvy a hlavně nechte barvu dobře zaschnout!

Po nastříkání finální vrstvy žluté, jsem pokračoval dál v instalaci motoru, RC soupravy, baterií a pod. Do trupu lodi budete potřebovat cca 1,5kg závaží (malé olověné kuličky). Loď posadíte do vany a je třeba loď vyvážit tak aby na hladině seděla vodorovně a nenakláněla se na stranu. Je to z důvodu označení kde vlastně bude čára ponoru.

Makety lodí, Nakupujte On-line, RC Lodě

About the author

Články pro tento web zasílejte na clanek[zavináč]ceskymodelar.cz Kontakt na Admina - ICQ 619450734, SKYPE vadam77
Comments are closed.