Karoserie BMW E30 1/10

Bře 18, 2011 1 Comment by

Obsah balení:

Vlastní čirá lexanová karoserie, přítlačné křídlo z lexanu, přední a zadní paraboly taktéžlexanové. Dále sadu polepů, jedná se v podstatě pouze o základní polepy + pár reklamníchnápisů, které lze umístit libovolně, maskovací nálepky pro okna a 4 kulaté pro přední světla,zadní byla jaksi opomenuta. Polepy pro světla jsou zde ve dvou variantách, buď klasické,nebo pro použítí parabol a osazení LED diod. Potom je ještě ke karoserii přibalen tuším plakáta pár reklamních materiálů firmy HPI. U karoserie nejsou plastové doplňky, kterými se vyznačují zejména karoserie Tamiya,takže zrcátka stěrače a podobné věci nehledejte, bylo by to zbytečné, zkrátka tam nejsou.

 • Základní parametry:
 • Výrobce : HPI
 • Šíře: 200mm
 • Rozvor : 257mm
 • Cena: cca 800 Kč

Vlastní stavba karoserie:

Zde popíšu ve zkratce jak jsem postupoval já, každý má samozřejmě svůj osvědčený postup..:-). Nejprve bylo třeba usadit karoserii na podvozek , já jsem ji pasoval na Tamiya TA-05 V2. Rozvor seděl bez problémů, bylo tedy ještě nutné porovnat naznačené díry pro sloupky s realitou. Přední vycházely přesně, na rozdíl od zadních, které vyšly do lomu střechy a zadního okna, navíc stavebnicové sloupky byly pro použití této karoserie i krátké. Nakonec jsem byl donucen vyrobit vlastní uchycení, ale nebylo to nic složitého. Když byla karoserie na podvozku zbývalo ji vystřihnout zabrousit a nastříkat.

Stříhání a broušení nemá smysl rozebírat. K olakování byly použity spreje tamiya a to PS-23 (metal gun) a PS-31 (smoke). Před vlastním stříkáním je důležité karoserii pečlivě odmastit, osobně používám čistič na brzdy, ale postačí i jarová voda. Pak vymaskovat okna a světla a muže se lakovat. U lakování snad jen to, že se vyplatí stříkat ve více slabých vrstvách a hlavně nikam nespěchat!

Po nastříkání barvy a kouře na okna je lakování dokončeno. Až teď sloupneme ochranou folii, ten pocit neuvěřitelného lesku je odměnou za doposavadní práci…J. Zbývá karoserii polepit. Polepy jsou přeřezané a pracuje se s nimi dobře. Jediné co jsem upravoval byly polepy bočních oken. Ty jsou řešeny jako pásy v jedno kuse, včetně průhledných částí na vlastní skla. Ty jsem vyřízl a použil pouze bausety, stejně jako u předního a zadního okna. Po nalepení polepů je karoserie v podstatě hotova a připravena ke “zničení“ na dráze nebo do vytríny.

Kola:

Vzhledem k šíři karoserie 200mm je nutné použití offsetových kol. Bohužel na našem trhu není příliš velký výběr disků v potřebném offsetu, nebo alespoň já jsem jich příliš nenašel. Nakonec padla tedy volba na disky HPI o offsetu +6mm, což zabezpečilo, že jsou kola zároveň s blatníky. Použil jsem stejný offset v předu i vzadu. Na přední osu by ale asi stačily i disky s offsetem +3mm.

Osvětlení:

Protože se nabízela možnost světel bylo od začátku jasné, že ji využiju. Karoserie byla tedy osazena parabolami a polepy světel se symbolem LED, tedy pro osvětlení. Nakonec jsem osadil LED modul od 3Racing, který umožňuje prakticky veškeré světelné efekty jako auto 1/1. Tzn. Potkávací a dálková světla, brzdovky, zpátečková světla , blinkry.

Osobní hodnocení:

Karoserie je momentálně asi jedinou schopnou náhradou za E30 od Tamiye, Má na rozdíl od ní malinko širší proporce, což jí podle mě sluší. Kvalita zpracování, co se týká jednotlivých prolisů na karoserii a přesnosti , je na velmi solidní úrovní. Kvalita lexanu je podle mě ve srovnání s tamiyí malinko horší, ale ne nijak zásadně. Závěrem bych řekl asi tolik, pokud se vám líbí bez obav ji kupte určitě to není špatná volba a nebude zklamáni.

 • Plusy / minusy
 • + cena
 • + dobrá kvalita
 • + přeřezané polepy
 • + atraktivita legendárního vozu
 • + příprava pro led osvětlení
 • – nutnost použití offsetových kol,. vzhledem k šíři
 • – lexanové křídlo a jeho uchycení
 • – absence plastových doplňků (zrcátka, stěrače)

Autor: štukatér

Onroad, RC Auta, RC Drift

About the author

Články pro tento web zasílejte na clanek[zavináč]ceskymodelar.cz Kontakt na Admina - ICQ 619450734, SKYPE vadam77

One Response to “Karoserie BMW E30 1/10”

 1. Issac Maez says:

  Thanks for the info nice share really apreciae this info 🙂